چسب چوب

چسب چوب

چسب چوب

چسب چوب ماده‌ای است که برای استحکام بیشتر در اتصالات چوبی به کار می‌رود و بر پایه پلی وینیل استات ساخته شده است. این ماده‌ی شیری‌رنگ، از غلظت بالایی برخوردار بوده و عملکرد آن مانند مصالح سیمانی بین آجر است. امروزه در صنعت چوب، نجاری و برای ساخت دکور از چوب‌های روکش‌دار استفاده می‌شود؛ ازاین‌رو سازه‌های چوبی را کمتر رنگ می‌کنند. بیشتر چسب چوب های تولید‌شده توسط این شرکت دارای دهانه‌ای است که به‌آسانی قابل‌استفاده باشد.

این ماده یکی از پرمصرف ترین و بهترین مواد در صنایع و هنرهای چوبی چسب چوب میباشد. اگر با این چسب دو قطعه چوب را بهم وصل نمایید، چنان چه این عمل به درستی انجام پذیرد اتصالی محکم و ناگسستنی بین قطعات چوب ایجاد خواهد شد.

اتصال فیزیکی بین چسب جوب و چوب بوسیله این ماده برقرار میشود و عملکرد به این صورت است که ماده پلی وینیل استات در درز و شکاف های چوب نفوذ کرده و نیروی چسبندگی و ویسکوزیته‌ آن باعث پر شدن این منافذ میشود.

چسب چوب علاوه بر فضای داخلی در فضای بیرونی نیز کاربرد دارد.

چسب‌ چوب عادی برای استفاده در فضاهای داخلی به کار رفته و برای استفاده‌ از چسب چوب در فضای باز مانند تراس و ایوان مطمئن شوید عبارت “exterior” (برای فضاهای خارجی) روی بسته‌بندی ذکر شده باشد.

توسعه و تکامل چسب چوب در زمان جنگ جهانی اول و برای استفاده در صنایع کشتی سازی جنگی، ساخت واگن قطار، هواپیماسازی و کامیون سازی شروع شد. در زمان جنگ جهانی هم به واسطه رشد صنعت چوب استفاده از چسب چوب بیشتر شد.

چسب چوب

چسب چوب

ویژگی ها

استحکام بسیار زیاد

استقامت ‌بالا در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش

ثبات بالای ساختاری در مواجه با عوامل خارجی

چوب های مصنوعی مانند تخته سه لایی ورق های ام دی اف را نیز میتوان با این ماده به هم چسباند. اما برای موادی مثل یونولیت خاصیت خوردندگی دارد و باعث از بین رفتن آن میشود.

کاربرد چسب چوب

  • ساخت آلاچیق های چوبی
  • میز و صندلی چوبی
  • صنایع چوبی و مبلمان
  • قایق های چوبی
  • درب های چوبی
  • کارهای هنری
  • معرق کاری
  • چسباندن قطعات گچی به یکدیگر در گچ بری ساختمان

مزایا و معایب

در صورت تماس با چشم با آب فراوان شسته شود

زمان چسبیدن بین 20 الی 30 دقیقه

مناسب برای چسباندن انواع چوب مقوا پارچه و کاغذ

به دور نور مستقیم آفتاب و گرما نگهداری شود

چسب چوب

چسب چوب

انواع چسب چوب

چسب پلی وینیل استات (PVA)

چسب پلی اورتان (PU)

چسب سیانواکریلات

چسب حیوانی

چسب اپوکسی

چسب مخصوص پرس گرم

طریقه مصرف

قبل استفاده از چسب ابتدا باید سطح مورد نظر را کاملاً عاری از هرگونه گرد و غبار نمایید سپس را با استفاده از یک تکه چوب یا قلم مو بر روی سطح بکشید سپس دو قطعه را بر روی هم قرار دهید و اجازه دهید حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه سطوح بدون هیچ حرکتی بر روی هم باقی بماند البته این زمان بستگی به درجه هوا و نوع کار شما دارد.

برای استفاده بهتر از آن و رسیدن به یک نتیجه بهتر باید دو قطعه را با استفاده از گیره نجاری و پیش دستی به‌خوبی محکم کنید و اجازه دهید این دو قطعه حدود یک ساعت تحت فشار باقی بماند. البته اگر نیاز به زمان بیشتری برای پرس‌کاری دارید، می‌توانید ۲۴ ساعت این فشار را نگه دارید. پس از ۲۴ ساعت چسب به ۹۰ درصد استحکام نهایی خود می‌رسد

اضافه های چسب چوب قابل رنگ آمیزی نیست و موجب زشت شدن چهره قطعه چوبی می شود. بنابراین سعی کنید پس از چسب کاری اضافات را با استفاده از یک پارچه نمدار تمیز کنید.

شرایط نگهداری

توجه کنید که محصول چسب زده شده شما بسته به دمای هوا بین 2 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا به طور کامل خشک شود، بهتر است پس از چسباندن قطعات، محصول برای مدت زمان کافی در گوشه ای بی حرکت رها شود.انواع چسب سرد را برای جلوگیری از خشک شدن به دور از گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید.

خرید

معمولاً چسب ها به‌صورت استاندارد در ظرف‌های ۰.۵ و ۱ و ۷ و ۱۴ کیلویی در فروشگاه‌های رنگ و ابزار یراق‌ها به فروش می‌رسند. برندهای زیادی در ایران چسب چوب را به فروش می‌رساند اما دو شرکت معروف درزمینهٔ تولید چسب چوب‌های باکیفیت شرکت چسب شمال و چسب طوطی می‌باشند. البته ظرفیت های دیگری هم موجود هست که بیشتر مصرف خانگی دارند.

فروشگاه اینترنتی رنگ و ابزار خورشیدیان ارائه دهنده بهترین محصولات با نازل ترین قیمت ها.