رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک

آیا از فضای اطراف خود خسته شدید؟ آیا دنبال تغییر و تنوع با کمترین هزینه هستید ؟ رنگ کردن محیط اطراف بهترین پیشنهاد ما به شماست،پس بهتر است انواع رنگ ها را بشناسید. دراین مقاله میخواهیم با مزایا و معایب و ویژگی های رنگ پلاستیک آشنا شویم.

رنگ پلاستیک رنگی صنعتی پایه آب، یکی از رنگ هایی است که امروزه به دلیل در ساختار و فرمولاسیون این نوع رنگ ها، از حلال های آلی و رزین های نفتی استفاده نمی شود، و به جای آن از رزین های آکریلیک استفاده می شود، کاربرد زیادی یافته است. رنگ پلاستیک، برخلاف رنگ هایی که پایه نفتی دارند، برای محیط زیست خطری ندارند

رنگ پلاستیک یک رنگ مبتنی بر پلیمر با کیفیت خوب، رنگ غیر قابل شستشو و اقتصادی برای سطوح داخلی است. دارای قابلیت شکنندگی بسیار خوب، با جریان و تسطیح عالی، و تزئینی مات را ارائه می دهد حاوی مواد افزودنی ضد قارچ و ضد باکتری است.رنگ پلاستیک بر پایه پلی وینیل استات جهت استفاده در مصارف ساختمانی برای نخستین بار در سال 1338 در کشور ایران تولید و به بازار عرضه گردید.

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک

انواع رنگ پلاستیک

تمام پلاستیک

رنگ های تمام پلاستیک مقاومت عالي در برابر شستشو دارند و قابل شستشو میباشند.این رنگ عیوب سطح را به خوبی پنهان کرده و به سرعت خشک میشود. رنگ های تمام پلاستیک مقاومت بالاتری نسبت به رنگ های نیم پلاستیک دارد. این نوع رنگ پلاستیک کمتر در بازار یافت می شود.

نیم پلاستیک

رنگ های نیم پلاستیک مقاومت پایینی نسبت به شستشو دارند و 100 % قابل شستشو نیستند، به همین دلیل از این نوع رنگ در رنگ آمیزی مکان های کم تردد با دسترسی کم مثل سقف ها، دیوارها و داخل کمد دیواری استفاده میشود.اجرای رنگ نیم پلاستیک بسیار سریع و آسان و بدون اتلاف وقت بوده و برای مواقعی که زمان کمی وجود دارد، مناسب می‌باشد.

این نوع رنگ پلاستیکی راحت تر در بازار یافت می شود. پرمصرف ترین رنگ در این نوع نیمه پلاستیک است

مزایا رنگ پلاستیک

 • مقاوم دربرابر برابر آبب اما غیرقابل شستشو
 • مقرون به صرفه
 • بدون بو
 • بدون نیاز به تهویه
 • تنوع زیاد
 • پوشانندگی بالا
 • خشک شدن در کمترین زمان
 • عدم نیاز به زیرسازی
 • انعطاف پذیر و مقاوم در برابر ترک خوردگی
 • مقاوم در برابر رشد قارچ و کپک

معایب رنگ پلاستیک

 • درخشش کمتر نسبت به سایر رنگ ها
 • ماندگاری و دوام کمتر نسبت به سایر رنگ ها
 • لایه لایه شدن در محیط مرطوب
 • امکان تغییر رنگ بر اثر تابش خورشید
 • برای استفاده روی آهن آلات مثل نرده و درب و پنجره مناسب نیستند
 • عمر مفید نقاشی با رنگ پلاستیک کوتاه است، بنابراین لازم است پس از 2 یا 3 سال تجدید شو

مقدار آب در رنگ پلاستیک

یکی از پرسش‌های رایج در هنگام استفاده از رنگ پلاستیک برای رنگ آمیزی، مقدار آب مورد نیاز در رنگ پلاستیک است. به‌طورکلی فرمول خاصی برای آن مطرح نیست ولی معمولاً برای رقیق کردن رنگ پلاستیکی به ازای هر 10 کیلو گرم رنگ پلاستیک حدود 6 کیلو گرم آب نیاز است.

نحوه رقیق کردن رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک دارای غلظتی بالاست که برای حل شدن کامل آن با آب حدوداً دو ساعت زمان نیاز است. از میله بلند پره دار که برای بسته شدن روی سر دریل مناسب است می‌توان برای هم زدن و حل شدن رنگ در آب استفاده کرد. پس از ترکیب رنگ با آب محلول را خوب هم بزنید سپس از صافی (جوراب زنانه یا پارچه صدفی ) عبور دهید.

نحوه ی ترکیب رنگ پلاستیک

ابتدا کمی از رنگ رقیق شده را در ظرف میریزیم.

مایه رنگ را به رنگ اضافه کرده و ترکیب می نمائیم .

لازم است تا پس از ترکیب رنگ با آب ، آن را چند مرحله از صافی بگذرانیم.

قلم مو آغشته به رنگ باید روی سطح به صورت روان حرکت کند تا نشان دهنده غلطت مناسب باشند.

قبل از اجرای رنگ پلاستیک بهتر است دست ها را چرب کنیم.

اگر میخواهید دیوار گچ را رنگ کنید ابتدا لایه اول را رقیق و به عنوان بیس بزنید.

فاصله بین هردست رنگ آمیزی بهتر است از 2 ساعت کمتر نباشد.

عملیات نقاشی ساختمان بهتر است در دمای بین 5 تا 35 درجه سانتی گراد صورت گیرد. به گونه ای که در مجاورت تغییرات درجه حرارت نباشند تا از شکل گیری قطرات آب در آن ها جلوگیری شود.

نحوه استفاده رنگ پلاستیک

در این قسمت به نکات مهم آموزشی درباره نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک اشاره می‌کنیم.

اگر زیر کار شما گچ است ابتدا باید یک دست رنگ به عنوان استر یا همان زیرکار بزنید تا قابل بتونه کاری شود. ولی اگر زیر کار رنگ شده باشد می توانید بتونه کاری را شروع کنید.

درست کردن بتونه پلاستیک برخلاف بتونه روغنی خیلی خیلی آسان و مثل درست کردن گچ است؛ ابتدا کمی مل (گل بتونه) را در ظرفی بریزید، مقداری رنگ پلاستیک و آب به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. بتونه آماده است!

البته رنگ کارهای گاهی برای پر کردن ترک‌های بزرگ از چسب چوب نیز استفاده می کنند.

برای سنباده کاری اگر دیوارتان خیلی زبر است از سنباده ۱۰۰ یا ۱۲۰ و اگر خرابی زیادی ندارد از ۱۲۰ یا ۱۵۰ استفاده کنید.

عدم توجه به وضعیت زیر سازی ، مرطوب بودن پشت کار ، سمباده زنی و چربی زدایی ، انتخاب پرایمر و رنگ لایه نهای متناسب ، بیشترین دلیل ایجاد اشکال در نقاشی ساختمان است.

کاربردهای رنگ پلاستیک

کیفیت رنگ پلاستیک در طول چند سال اخیر بسیار بهبود یافته است به طوری که یک پوشش بسیار بادوام بر روی سطوح داخلی و خارجی می باشد. رنگ پلاستیک در بخش های متفاوت ساختمان اعم از استخرهای شنا، انباری، بام، نرده ها و همچنین کف ساختمان قابل استفاده می باشند.

به طور کلی اگر بخواهیم کاربردهای رنگ پلاستیک را نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

استفاده از رنگ پلاستیک برای اجرای بر روی انواع کفپوش ها ( کفپوش اپوکسی و…)

به کار بردن رنگ پلاستیک روی دیوارها

اجرای نمودن رنگ پلاستیک بر روی سقف ها

پیاده سازی رنگ پلاستیک بر روی کلیه فلزات

استفاده از رنگ پلاستیک بر روی چوب

اجرا نمودن رنگ پلاستیک روی رنگ روغنی

روش های پاک کردن رنگ پلاستیک از سطوح

از بین بردن رنگ پلاستیک فرآیندهای نسبتا ساده ای دارد که می تواند چاره ساز باشد. رنگ پلاستیک نسبت به رنگ روغنی بسیار آسان تر از بین می روند. با این حال، مهم ترین عامل برای تمیز کردن آن ها زمان است. با گذشت زمان رنگ ها خشک شده و پاک کردن آن ها سخت تر می شود. هر چه زمان کوتاه تری از پیاده سازی رنگ گذشته باشد، فرآیند تمیز کردن آن ساده تر است.

برای پاک کردن رنگ پلاستیکی به راحتی می توان از آب گرم و صابون استفاده کرد و نیازی به حلال های نامطبوع نیست. سپس باید یک پارچه نرم را با محلول به دست آمده مرطوب کرد و سطوح مورد نظر را با آن پاک کرد. در این مرحله نباید از پارچه های زبر استفاده کرد زیرا ممکن است خراش یا نقشی بر روی سطح باقی بگذارند.

مراحل اجرا رنگ پلاستیک بر روی رنگ روغنی

مرحله اول

اگر درحال حاضر دیوار کثیف است و روی دیوار ها دوده گرفته بهتر است آن را تمیز کنیم ، برای این کار از مایع طرف شویی آب و طی بلند می تولنید استفاده کنید.

مرحله دوم

بعد از شستشوی دیوار و خشک شدن آن نوبت به زیرسازی می رسد، در این مرحله باید تمام ترک ها و خوردگی ها و سوراخ های روی دیوار اصلاح شود و سطحی صاف در اختیار ما قراربگیرد.

مرحله سوم

پایه رنگ پلاستیکی آب و پایه رنگ روغنی روغن است وهمانطور که میدانید آب و روغن دو مایعی هستند که درحالت عادی باهم ترکیب نمی شوند اما در بازار رنگ فروشی ماده ای به نام امولیسیون وجود دارد که این دو را باهم مخلوط میکند.

توجه کنید که رنگ پلاستیک زیاد شل نباشد زیرا زیر کا شما رنگ روغنی است و در نتیجه این باعث می شود رنگ پلاستیک خوب بر روی دیوار نشیند.

قیمت رنگ های پلاستیک

برای اطلاع از قیمت رنگ پلاستیکی روز ، میتوانید به لیست قیمت رنگ در سایت مراجعه فرمایید.

قیمت رنگ پلاستیک ربی

قیمت رنگ پلاستیک نیم کیلویی

قیمت رنگ پلاستیک کیلو یی

قیمت رنگ پلاستیک گالن (4 کیلو)

قیمت رنگ پلاستیک دبه (10-12 کیلو)

قیمت رنگ پلاستیک حلب (20-25 کیلو)

خرید رنگ پلاستیک

فروشگاه اینترنتی چسب و رنگ خورشیدیان شما را به خرید انواع رنگ های پلاستیکی ساختمانی با کیفیت عالی و نازلترین قیمت ها دعوت می کند.

فروش رنگ پلاستیک

فروش انواع رنگ های پلاستیکی در وزن های مختلف با قیمت مناسب ، جهت خرید تکی و عمده با ارسال به سراسر کشور به فروشگاه اینترنتی رنگ و ابزار خورشیدیان مراجعه کنید.