رنگ روغنی

رنگ روغنی

رنگ روغنی

رنگ روغنی رنگ های محبوب در حوزه نقاشیست. امروزه میل جوامع بشری به ایجاد تغییر و تحول بسیار بیش از گذشته است یکی از محبوب ترین راه های آن تغییر دکوراسیون داخلی است.

یکی از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی ،رنگ سطوح مختلف خانه (دیوار و سقف و …) است. قبل از چیزی باید انوع رنگ های ساختمانی را بشناسید و رنگ متناسب با فضای ساختمان خود را انتخاب کنید که در این مقاله قرار است با رنگ روغنی آشنا شویم.

رنگ روغنی

رنگ روغنی

انواع رنگ های ساختمانی:

رنگ پلاستیکی

رنگ روغنی

رنگ اکریلیک

رنگ بلکا

رنگ پتینه

رنگ نانو

رنگ مولتی کالر

رنگ کنتیکس

رنگ ضد حریق

رنگ روغنی قدیمی ترین شکل رنگ های مدرن است که ازروغن طبیعی بذر کتان و یا ترکیبات مصنوعی آلکید تشکیل می شود.

بیشتر رنگ هایی که وجود دارند برپایه رنگدانه و رزین آلکیدی و حلالی بر پایه نفت تشکیل میشوند. زرین آلکید ها به خوبی می توانند در زمینه های مختلف در فرمولاسیون هایی مبتنی بر حلال به کار گرفته شوند.

در رنگ روغنی از حلال برای رقیق کردن و یک دست کردن بافت رنگ استفاده می شود البته باید این نکته را در نظر گرفت که رنگ روغنی را باید مرتبا هم زد زیرا روغن در این نوع رنگ ها زود جدا می شود .

این رنگ ها حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات آلی ارگانیک فرارهستند که باعث می شود بوی رنگ بسیار قابل توجه و نامطبوع باشد ، بنابراین استفاده از تهویه مناسب لازم است.

در محیط هایی که مستقیم در معرض تابش نور خورشید هستند یا محیط هایی که بارش برف و باران و رطوبت زیاد است رنگ روغنی گزینه مناسبی ست زیرا برخلاف رنگ پلاستیکی در آب حل نمی شوند و استقامت بالایی دارند.

سطح براق و مقاومی که توسط رنگ های روغنی روی سطح ایجاد میکند باعث شده که این رنگ ها در سطوح مختلف از جمله مبلمان ها، درها ، کف ، کفپوش ، دیوارپوش های تجاری و سایر سطوح داخلی و خارجی به کار گرفته شود .

رنگ روغنی

رنگ روغنی

انواع رنگ روغنی

رنگ روغنی به سه گروه محصول ، رنگ روغنی مات ، رنگ روغنی براق ، رنگ روغنی نیم مات دسته بندی می شوند.

رنگ روغنی مات

پوشش کامل عیوب سطح از اصلی ترین وضایف این رنگ است.

این محصول بافتی نرم و لطیف دارد ودر مواردی که نخواهیم ایرادات دیوار مشخص باشد از رنگ مات استفاده می شود. یکی از نکات مثبت این رنگ انعکاس کم نور است و تنوع رنگی بسیار خوبی دارد که دست شما را برای انتخاب باز می گذارد.

رنگ روغنی مات زود کثیف می شود و پاک کردن آن با چالش هایی روبه روست که ممکن است به رنگ آسیبی وارد شود و نسبت به رنگ روغنی براق و نیم براق کمتر قابل شست وشو است.

رنگ روغنی براق

این رنگ ماندگاری بالایی دارد و در طول زمان به شفلفیت اولیه خود باقی می ماند زیرا به راحتی تمیز می شود و درخشانی فوق العاده ای دارد.

برای استفاده از این رنگ باید توجه داشت که سطح کار کاملا صاف باشد چون این رنگ عیوب دیوار را نمایان می کند.

رنگ روغنی نیمه براق

این رنگ از ترکیب رنگ روغنی براق و مات بدست می آید که دارای درخششی کافی و پوشش دهی مناسبی ست.

مزایا و معایب رنگ های روغنی

معمولا نقاشان حرفه ای برای کار خود از رنگ های روغنی استفاده می کنند زیرا دوام و مقاومت بیشتری در برابر آب دارند و این رنگ ها ماتدگاری بالایی دارند که باعث می شود بدون مشاهده علائمی از سایش یا آسیب می تواند در بازه زمانی طولانی دیوارهای خانه را پوشش دهند.

یکی از معایب این رنگ ها مدت زمان خشک شدن آنهاست ، زمان خشک شدن این رنگ ها بسیار طولانی­تر از رنگ­های اکریلیک است.

خشک شدن سطحی رنگ های روغنی 5_7 ساعت و خشک شدن عمقی آنها 24 ساعت زمان نیاز دارد اگرچه این ویژگی جزو معایت رنگ های روغنی محسوب می شود اما شایان ذکر است که این فرآیند کند باعث می شود تا اثر قلمو یا علتک روی سطح نماند و سطح یکدستی را فراهم کند.

برای جمع بندی مطالب فوق می توان گفت

مزایای استفاده از رنگ های روغنی:

  • قابل شستشو
  • ماندگاری بالا
  • مقاومت در برابر آب
  • پوشش دهی فوق العاده
  • شفافیت کافی
  • مقاوم در برابر قارچ و کپک

معایب استفاده از رنگ های روغنی:

  • بوی نامطبوع
  • نیاز به زیرسازی
  • فرآیند خشک ، طولانی
  • انتشار مواد سمی و مضر

قیمت رنگ های روغنی

برای اطلاع از قیمت رنگ روغنی روز ، میتوانید به لیست قیمت رنگ در سایت مراجعه فرمایید.

قیمت رنگ روغنی ربی

قیمت رنگ روغنی نیم کیلویی

قیمت رنگ روغنی کیلویی

قیمت رنگ روغنی گالن (4 کیلو)

قیمت رنگ روغنی دبه (10-12 کیلو)

قیمت رنگ روغنی حلب (20-25 کیلو)

خرید رنگ روغنی

فروشگاه اینترنتی رنگ و ابزار خورشیدیان شما را به خرید انواع رنگ های روغنی ساختمانی با کیفیت عالی و نازلترین قیمت ها دعوت می کند.

فروش رنگ روغنی

فروش انواع رنگ های روغنی در وزن های مختلف با قیمت مناسب ، جهت خرید تکی و عمده با ارسال به سراسر کشور کلیک کنید.

در چه مواردی از رنگ روغنی استفاده کنیم ؟

از رنگ روغنی در آشپرخانه(کامل)،سقف و دیوار استفاده می شود تا قابل شستشو باشد ، درب ها و پنجره ها رنگ روغنی زده می شود تا از پوسیدگی و خرابی آن در مقابل آب و هوا کاسته شود و جنس در اهمیتی ندارد .

در اتاق ها به علت نداشتن بخار چرب و منعکس شدن نور چراغ ها به شکلی آزاردهنده برای سقف از رنگ پلاستیکی استفاده میشود ولی برای دیوار ها رنگ روغنی استفاده می شود تا درصورت کثیف شدن قابل شستشو باشد.

رنگ روغنی

رنگ روغنی

گام اول:

محل مورد نظر برای نقاشی با دقت آماده شود و تمام سطوح مانند فرش و کف پوش یا مبلمان پوشیده شود.

گام دوم:

ایجاد تهویه مناسب برای محیط

گام سوم:

پس از طی مراحل فوق، نوبت به تست اولیه رنگ می رسد.برای این کار مقداری از رنگ را در ظرفی کوچک ریخته و روی بخش کوچکی از سطح آن را تست میکنید.

برای داشتن نتیجه بهتر ، از استفاده از قلمو یا غلتکی که آثار عمیقی به جا می گذارد خودداری کنید.

گام اخر:

دادن زمان کافی به رنگ برای پخته شدن که 24 ساعت یا بیشتر(بسته به شرایط محیط کار) زمان نیاز است و درآخر بعد از اطمینان از خشک شدن لایه های بعدی را اجرا کنید.

نکات مهم استفاده از رنگ های روغنی

نکات نقاشی در فصول مختلف:

در فصول گرم به علت خشک شدن سریع باید علاوه بر داشتن سرعت عمل بالا ، دوخت خط ها سریع و پیوند آنها کامل باشد تا اثر قلم روی سطح نماند

در فصول سرد به علت شکستگی رنگ باید سعی شود بعد از کشیدن خط های عمودی با دقت بیشتری لایه های بعدی اجرا شود و یا خط های عمودی محکم تر کشیده شود.

نکات نقاشی درب و پنجره:

قبل از نقاشی باید از ضد رنگ استفاده شود. توجه کنید که رنگ کردن دیوار بسیار متفاوت از رنگ کردن پنجره و درب هاست. شما باید دقت کنید تا حرکت دست ها ثابت باشد.

در نقاشی درب ها چون قلمو و سطح کار نسبت به دیوار کوچکتر هست نقاشی آنها مشکل تر می شود.

از اینکه تا پایان همراه ما بودید متشکریم ، نظرات و سوالات خود را درباره رنگ روغنی از فروشگاه اینترنتی چسب و رنگ خورشیدیان بپرسید