رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک را میتوان پرطرفدارترین رنگ ساختمانی در نظر گرفت. اکریلیک از انواع رنگ های ساختمانی است که به نسبت دو نوع دیگر رنگ ساختمانی یعنی رنگ روغن و رنگ پلاستیک، جدید تر است اما توانست به دلیل سازگار بودن با محیط زیست به سرعت بخش زیادی از میزان فروش رنگ های ساختمانی را به خود اختصاص دهد و مورد توجه و استقبال بیشتری قراربگیرد.

ابتدا در مورد ویژگی ها و برتری هایی که رنگ اکریلیک نسبت به رنگ روغن و پلاستیک داره صحبت و سپس کاربرد و انواع رنگ های اکریلیک و مزایا و معایب رنگ اکریلیک رو بررسی میکنیم و در نهایت نکاتی در مورد خرید و شرایط نگهداری رنگ اکریلیک بهتون میگیم.

رنگ اکریلیک بخاطر خواص دوام و درخشندگیش نخست در صنعت اتوموبیل سازی به کار رفت و اخیراً نیز در انواع نقاشی‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌ است.رنگ اکریلیک نوعی پرایمر پلاستیکی است رزین‌های آکریلیک به دو دسته پایه حلال نفتی و حلال آب تقسیم می‌شوند.

منظور از رنگ پایه آب این است که در فرمول اصلی رنگ از آب استفاده شده است که کاملا به فکر سلامتی شما و محیط زیست است. این رنگ ها بوی کمتری دارند و زمان خشک شدن آن بستگی به دمای محیط دارد.

منظور از رنگ پایه حلال این است که در فرمول رنگ از مشتقات نفتی استفاده شده است که به همین علت دوستار محیط زیست نیستند و همچنین بوی زیادی هم دارد. البته ویژگی مثبت آنها نسبت به رنگ پایه آب سریع خشک شدن آنها است.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک

انواع رنگ های اکریلیک

رنگ های اکریلیک در انواع براق، نیمه براق، و مات موجودند

تفاوت بین رنگ پلاستیک و رنگ اکریلیک

نکته عجیبی که درمورد رنگ های اکرلیک وجود دارد این است که درتوضیحات فوق گفتیم رنگ اکریلیک مثل رنگ پلاستیک، پایه آب بوده و با آب رقیق می شود.اما این موضوع یک تفاوت بزرگ دارد که باعث می شود کاربرد رنگ پلاستیک امروزه کم شود.

این تفاوت ضد آب بودن رنگ اکریلیک است. یعنی سطوحی که دارای رنگ پلاستیک هستند، قابل شستشو نبوده و در صورت شستشو، رنگ از روی سطح شسته و پاک می شود! اما رنگ های اکریلیک با وجود اینکه با آب حل میش شوند ، بعد از خشک شدن به راحتی با آب شسته شده و حالت ضد آب به خود میگیرند.

تفاوت رنگ روغنی با رنگ اکریلیک

سرعت خشک شدن رنگ اکریلیک بالاتر است.

تنوع رنگی اکریلیک‌ها بیشتر است.

رنگ اکریلیک پایه آب سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

براقیت رنگ روغنی بالاتر است.

قابلیت شستشویی رنگ روغنی بیشتر است.

کاربردهای رنگ اکریلیک

رنگ نمای ساختمان

رنگ نقاشی برای انجام کارهای هنری

رنگ ترافیکی در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها

رنگ تزئینی برای داخل ساختمان

رنگ استخری

طراحی بر روی پارچه

رنگ‌های آکریلیک هنری

رنگ های آکریلیک هنری نرم و خامه‌ای است و می‌توان آن‌ها را مستقیم از تیوب، مخلوط با یک محیط آکریلیک یا با آب استفاده کرد. با استفاده از رنگ ضخیم با چاقوی پالت به راحتی می‌توان بافت برجسته‌ای را بدست آورد و بدون ترس از ترک خوردگی، قسمت‌های بزرگی را ایجاد کرد. از مشخصه‌های رنگ اکریلیک سرعت خشک شدن بالای آن است که باعث شده هنرمند نقاش بتواند لایه‌های پی در پی و چندگانه‌ای را بدون ترس از تداخل رنگ‌ها کار کند. اسپری آب نیز کمک می‌کند زمان خشک شدن رنگ در نقاشی و پالت افزایش یابد.

تفاوت رنگ‌های هنری با رنگ آکریلیک ساختمانی

تفاوت رنگ‌های هنری آکریلیک با رنگ‌هی آکریلیک ساختمانی این است که رنگ‌های هنری دارای بافتی متفاوت و غالبا به حالت متالیک است. از این نوع رنگ‌ها اغلب برای کارهای لوکس و پتینه استفاده می‌شود. نقاشی ساختمان با رنگ هنری از نظر اقتصادی، قیمت بالاتری دارند؛ اگر چه با توجه به ویژگی‌های آن، رنگ آمیزی با این نوع رنگ کار هر کسی نیست و فرد متخصص باید این کار را انجام دهد. پس نتیجه می‌شود می‌توان از رنگ‌های آکریلیک هنری در نقاشی ساختمان استفاده کرد اما توصیه می‌شود بخش‌ خاصی از کار را که از پس ایده‌ای خاص شکل گرفته با این رنگ‌ها اجرا کنید تا هم کار مشکل نباشد و هم هزینه آن گران تمام نشود.

مزایای رنگ اکریلیک

 • سرعت خشک شدن بالا
 • قابلیت پوشش دهی خوب
 • نداشتن بو و سازگار بودن با محیط زیست
 • قابلیت اعمال بر روی سطوح مختلف
 • رنگ های اکریلیک کاملاً قابل شستشو هستند، حتی با مواد شوینده
 • در این رنگ ها از حلال‌های نفتی مضر استفاده نمی‌شود
 • این رنگ ها در برابر زردی و رنگ پریدگی مقاومند
 • جاذب گرد و غبار نیستند و دچار ساییدگی و خراشیدگی نمی شوند

معایب رنگ اکریلیک

 • براقیت کمتر نسبت به رنگ‌های آلکیدی
 • قابلیت شستشویی آن 100 درصد نیست.
 • چنانچه با قلم‌مو بر روی سطوح صاف و صیقلی اعمال شوند رد قلم‌مو مشخص خواهد بود

نکاتی مهم درباره رنگ اکریلیک

زمان خشک شدن رنگ‌های اکریلیک به دما، جریان هوا و … بستگی دارد.

رنگ اکریلیک هم برای سطوح خارجی نما و هم برای سطوح داخلی مناسب هستند.

این رنگ به هیچ عنوان روی سطوح خیس نباید اعمال شود.

محدوده دمایی مناسب جهت اعمال رنگ 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی کمتر از 80 درصد می‌باشد.

رنگ پلاستیک هم جزء رنگ‌های آب پایه به شمار می‌آید، اما از نظر خواص و قابلیت‌های شستشویی،در درجه‌های پایین‌تری نسبت به رنگ‌های اکریلیک قرار می‌گیرد.

کار با رنگ اکریلیک روی چوب

قبل از رنگ روی چوب مانند دیگر سطوح لازم است که سطح چوب نیز کاملا آماده شود. مراحل آماده سازی چوب به شرح زیر است:

بتونه کاری

در این مرحله هدف از بین بردن شکاف و سوراخ هایی است که امکان دارد رو چوب باشد. تمام سوراخ ها، شیارها و هرگونه فرورفتگی را با مواد بتونه پر کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

سمباده

احتمالا قسمت هایی از چوب را که بتونه کاری کرده اید، برآمدگی هایی را ایجاد کرده باشد. حال سمباده روی بتونه ها می زنید تا سطح چوب کاملا یک دست و صاف شود. بعد از سمباده زدن با یک پارچه نرم و مرطوب گرد و خاک ها را تمیز کنید.

پرایمر یا آستر

از پرایمر برای ایجاد لایه آستر رنگ اصلی استفاده کنید.لایه آستر را هم در صورت لزوم می توانید دوبار تکرار کنید که در این صورت باید بعد از لایه اول، آن را سمباده بزنید و بعد لایه دوم از پرایمر بزنید.

بعد از طی کردن این مراحل سطح چوبی برای پذیرش رنگ اکریلیک کاملا آماده است و می توانید بعد از خشک شدن کامل پرایمر رنگ اکریلیک را بزنید.

رنگ اکریلیک روی دیوار

مراحل زدن رنگ اکریلیک روی دیوار شامل؛ بتونه کاری، سمباده زنی، پرایم و رنگ اصلی است اما مهم است از ابتدا بدانیم دیوار از چه جنسی است چون در برخی مراحل ممکن است تفاوت داشته باشند. درادامه رنگ اکریلیک روی دیوار گچی را توضیح خواهیم داد:

رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

نکته ای که در رنگ آمیزی دیوار گچی باید به آن توجه کنید این است که باید از گچ کاری دیوار 1 ماه گذشته باشد. مراحل رنگ کردن دیوار گچی شبیه به مراحل رنگ کردن سطح چوب است. اگر در سطح دیوار گچی، ناهمواری هایی مشاهده می کنید باید از طریق بتونه کاری آنها را رفع کنید. بعد از بتونه کاری هم نوبت به سمباده زنی و پرایمر می رسد. مرحله آخر هم همان رنگ اکریلیک است.

رنگ اکریلیک روی سقف

یکی از بهترین گزینه ها در انتخاب رنگ سقف، می تواند رنگ اکریلیک باشد. رنگ اکریلیک برپایه ی آب است اما بعد از خشک شدن کاملا ضد آب می شود از این رو می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در سقف حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه باشد. البته مزیت های دیگری چون سهولت کار با رنگ اکریلیک، پوشش دهی بالا، خشک شدن سریع، قابلیت حل شدن در آب و….. مزید بر علت خواهد شد.

خرید و فروش رنگ آکریلیک

فروشگاه اینترنتی چسب و ابزار خورشیدیان اراِئه دهنده بهترین محصولات با نازل ترین قیمت.

سخن پایانی

علاوه بر این، باید توجه داشت که رنگ آکریلیک بعد از خشک شدن کمی تیره خواهد شد؛ در نتیجه زمانی درست کردن رنگ آکریلیک و استفاده از آن، می‌بایست رنگ را کمی روشن‌تر از آنچه مورد نظر است، درست کرد. به این ترتیب پس از خشک شدن همان رنگ دلخواه یا دست کم نزدیک به آن بدست می‌آید. در حال حاضر شما به راحتی می‌توانید رنگ دلخواه خود را از روی کاتالوگ‌های موجود انتخاب کنید و شرکت‌های تولیدکننده این امکان را دارند که با دستگاه‌های کامپیوتری رنگ مورد نظرتان را درست کنند.